کارگاه کاهش استرس بر اساس هشیاری (MBSR)

تاریخ شروع : ۲۸ فروردین ۹۸

تاریخ پایان : ۱۵ خرداد ۹۸

مدرس: دکتر سحر طاهباز

تلفن : ۰۹۱۲۹۲۴۸۱۷۷

تلگرام : afsharfar1391

اینستاگرام : @melatonin_ir

محل برگزاری : یوسف آباد (خیابان اسدآبادی)، خیابان فتحی شقاقی ، بین چهل ستون و بیستون، پلاک ۷۶ طبقه پنجم

سرفصل دوره :

🔹 گفت و گوهای گروهی و تمرین هشیارانه
🔸 آموزش هدایت شده در حوزه های تمرین های مراقبه هشیارانه

🔹یوگای هشیارانه و حرکات کششی ملایم برای افزایش آگاهی در زندگی روزمره
🔸 آموزش فردی
🔹 مواد تمرین خانگی از جمله سی دی های تمرین هشیاری و کتاب کار

 

دوره کاهش استرس بر اساس هشیاری (MBSR)

برنامه کاهش استرس بر اساس هشیاری چیست ؟

نو یسنده و ویرایش:

: سحر طاهباز، امیرحسین ایمانی

کاهش استرس بر اساس هشیاری یک برنامه ی هشت هفته ای است که در آن بیماران یک بار در هفته به بیمارستان، کلینیک مراجعه و به مدت ۲ ساعت و نیم در کلاسی متشکل از ۲۰ تا ۳۰ بیمار شرکت می کنند.

شرکت کنندگان در این دوره طیف گسترده ای از مشکلات و شرایط طبی را دارا می باشند، از جمله بیماری  های قلبی، انواع دردهای مزمن نظیر درد پشت، فیبرومیالژی و سردرد، سرطان سینه، پروستات و مشکلات معدی- روده )، فشار IBS ای همچون سندرم رودهی تحریک پذیر ( خون بالا، خستگی مزمن،  اضطراب،  حملات وحشتزدگی (پانیک)، و شرایط متعددی که مشخصهی آنها سطوح بالای استرس در شغل، خانواده و زندگی می باشد.

اغلب کلاس  شامل گروه MBSR  های  های ناهمگنی از بزرگسالانی است که طیف متنوعی از مشکلات طبی و مشکلات روزمرهی زندگی را تجربه می کنند؛ و تمامی این افراد در معرض آموزش فشردهی هشیاری و کاربردهای آن در زندگی روزمره قرار می دقیقه تا یک ساعت ۵۴ روز در هفته) بین ۶ گیرند. شرکت کنندگان در این دوره باید هر هفته در کلاس حاضر شده و هر روز ( به تمرین رسمی فنون اصلی این دوره (معاینهی هشیارانهی بدن ، یوگای هشیارانه  هشیاری نشسته) با استفاده از سی دی  هایی بپردازند که در طی دوره در اختیارشان قرار داده می شود.

به علاوه،  شرکت کنندگان در فاصلهی جلسات ششم و هفتم دوره در یک روز طولانی خلوت گزینی، به تمرین فشردهی هشیاری در سکوت می پردازند. شرکت کنندگان در این دوره با استفاده از فنون نیرومند هشیاری و یوگا می کوشند منابع درونی خود را برای یادگیری، رشد،  التیام و دگرگونی بیدار نمایند.

از سال  ۱۹۷۹ تاکنون ۲۴۲۲۲ نفر این دوره را در کلینیک کاهش استرس دانشگاه ماساچوست گذرانده اند. نتایج تحقیقات آثار سودمند این دوره را نه تنها در جمعیت بالینی، که در محیط  های کاری نیز نشان داده اند و به طور کلی اغلب شرکت کنندگان در این دوره، کاهش چشمگیر و از نظر بالینی معناداری را در علائم طبی و روانشناختی خود، از جمله درد، در طی هشت هفته آموزش نشان داده اند. از سوی دیگر، دیدگاه مثبت این افراد نسبت به خودشان، و نیز ارتباطاتشان با افراد دیگر و با دنیا به طور کلی تغییر می یابد.

سایر تحقیقات نشان داده اند  که هشیاری کارکرد سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار داده و موجب بهبود شیوهی پردازش وقایع منفی تحت شرایط استرس زا می شود.

 از دانشگاه ماساچوست امریکا MBSR در بیمارستان آتیه توسط امیرحسین ایمانی، مشاور و مربی ارشد ۹۰۳۲ این دوره از سال برگزار می گردد. این دوره تا کنون در دانشگاه تهران، انجمن روانشناسی ایران و بیمارستان آتیه به صورت تخصصی برای دانشجویان روانشناسی برگزار گردیده است.

مشاهده همه کارگاه های روانشناسی

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *