معرفی کارگاه act یا کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد نوعی کارگاه روانشناسی است که بر پایه روان درمانی پایه گذاری شده است. به کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد عنوان دیگری به نام کارگاه act نیز اطلاق می گردد. روان درمانی بر پایه آگاهی درمانی موفقیت آمیز برای بسیاری از مشکلات به شمار می آید. ذهن آگاهی موضوعی است که در کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد به آن توجه ویژه می شود. منظور از ذهن آگاهی این است که ذهن ما نسبت به شرایط موجود در زندگی و جامعه و اطراف ما آگاهی کامل داشته باشد.

آگاهی ذهنی به واقع یک روش زندگی به شمار می آید. کارگاه actروشی که اگر چه آسان است اما لازم است به افراد آموزش داده شود. استفاده از کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد تنها برای افرادی که دچار بیماری های روحی روانی شده اند کاربرد ندارد و همان طور که بیان شد می تواند برای همه افراد جامعه مناسب باشد. اصلاح روش های زندگی موضوعی است که برای همه افراد دارای اهمیت است و مهم تر اینکه بهبود شرایط فردی می تواند در نهایت به بهبود شرایط جامعه منجر شود.

کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد یا ACT به چه معنا می باشد؟

کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد یا ACT از ۳ بخش اصلی تشکیل شده است بخش اول به معنای زندگی در زمان حال و پذیرفتن همه احساسات و افکار در زندگی است. این بخش با عنوان Accept شناخته می شود. بخش بعدی Choose است. این بخش به معنای انتخاب است. انتخاب اولویت ها و ارزش ها و حرکت به سوی این اولویت ها که می تواند انسان را به هدف های از پیش تعیین شده برساند.

بخش پایانی در فرایند ACT در کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بخشی است که Take Action نامیده می شود. می توان گفت که مهم ترین و اصلی ترین بخش اقدام است. اقدام به انسان کمک می کند تا در مسیری درست گام بردارد. آن چه که در کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد به آن اشاره می گردد کمک به پذیرش شرایط سخت در زندگی است. این موضوع را نباید با تحمل شرایط سخت اشتباه گرفت. تحمل شرایط به معنای عذاب کشیدن در سختی هاست اما در صورتی که افراد موفق به درک و پذیرش شرایط شوند می توانند با مدیریتی صحیح با این مشکلات کنار بیاید.کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

به بیان دیگر هدف از برگزاری کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد ایجاد انعطاف پذیری از لحاظ روان شناختی است. افزایش میزان انعطاف پذیری به افراد کمک می کند تا چهارچوب های ذهنی غلط خود را تغییر داده و بتوانند با شرایط و سبک زندگی جدید خود را تطبیق دهند. این امر همان پذیرش شرایط موجود و کاهش میزان رنج و دردی است که ممکن است افراد در مواجه با مشکلات به آن دچار شوند.

تمایز روش اکت در مقایسه با سایر روش های روان درمانی به دلیل اهمیت اقدام و عمل در این روش است. در کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد تنها برخی اصول نظری برای افراد بیان نمی شود بلکه بیان این موارد به همراه الزام افراد به انجام عملی آن ها و پیاده سازی در زندگی روزمره می تواند نتایج ارزنده این روش را به تصویر بکشد.

در کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد هدف تغییر ساختار فکری افراد نبوده بلکه به افراد آموزش داده می شود تا ساختار ذهنی موجود را سر و سامان داده و با مدیریت صحیح افکار و احساست از میزان درد و رنج آن ها به شکل چشم گیری بکاهند و همین امر نقطه قوت برنامه های روان درمانی act به شمار می آید. به شکلی قاطعانه می توان کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد و کارگاه act را به عنوان یکی از محبوب ترین روش های رمان درمانی در میان مشاوران و افرادی که دچار مشکلات روحی هستند انتخاب نمود.

کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر چه اساسی عمل می کند؟

در کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد هدف اصلی و تمرکز درمان گر بر روی از بین بردن علائم موجود نبوده و آن چه اتفاق می افتد از بین رفتن علائم آزاردهنده طی دوره درمان و به صورت یک محصول جانبی درمان است. هدف از درمان به روش اکت این است که افراد زندگی را آن گونه که هست بپذیرند و برای آن هدف گذاری داشته باشند. پذیرش همه مشکلات موجود در زندگی و رنج هایی که انسان ناگزیر از پذیرفتن آن ها است عملکردی است که کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد انجام می دهد. از لحاظ لغوی کلمه act به معنای اقدام است. اقدامی که به صورت هوشیارانه برای ساختن زندگی ای مناسب و رفع موانعی موجود در زندگی انجام می شود.

همان طور که اشاره گردید کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر پایه توجه آگاهی استوار است. جنبه های مختلفی در توجه آگاهی وجود دارد:

  • زندگی کردن در لحظه
  • غرق نشدن در افکار و آزاد گذاشتن احساسات. به بیان دیگر کنترل نکردن احساسات و پذیرفتن آن ها به همان گونه که هستند.
  • پذیرش افکار و احساسات درونی

به طور کلی act دارای رویکردهای درمانی مختلفی است. رفتار درمانی دیالکتیکی، کم کردن میزان استرس بر اساس توجه و آگاهی، شناخت درمانی که بر اساس توجه آگاهی صورت می گیرد.

وسعت استفاده از کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد یا همان کارگاه act نسبت به سایر رویکردهای درمانی توجه آگاهی بسیار بیشتر است. می توان از کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد برای رفع مشکلات فردی یا زوج ها استفاده نمود. علاوه بر این درمان های گروهی و درمان هایی با مدت زمان کوتاه و بلند نیز در این گستره قرار خواهد گرفت.

برای این که اهمیت حضور در کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد را بهتر بشناسیم می توانیم مثالی را مطرح نماییم. در نظر بگیرید فردی به یک بیماری لاعلاج دچار شده است. معمولا اولین عکس العمل ها در مواجه با این شرایط خشم و ناراحتی است. اما فرد در صورتی می تواند با این شرایط کنار بیاید که درک صحیحی از شرایط داشته باشد. کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد به بیمار کمک می کند به جای ناراحتی بیماری خود را بپذیرد و مبارزه با بیماری و یا زندگی در کنار بیماری را آغاز نماید. مهم ترین نکته در پذیرش شرایط این است که بیمار از انتقال بیماری خود به دیگران نیز جلوگیری می کند زیرا اهمیت این موضوع و شرایطی که در آن قرار دارد را درک کرده است.

افرادی که در شرکت می کنند چه مراحلی را طی می کنند؟

مراحلی که در کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد برای رفع مشکلات بیماران طی می شود ۶ بخش اصلی دارد. اولین بخش این است که شرایط موجود برای فرد به خوبی به تصویر کشیده می شود. با این کار از میزان استرس افراد کاسته می شود. دیدن شرایط آن گونه که هست بدون کم و کاست و بدون اغراق می تواند افراد را از فکر و خیال های تنش زا دور نماید. گام بعدی در کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد این است که هنگامی که شرایط به خوبی برای فرد مشخص شد به او کمک شود تا این شرایط را بپذیرد. پذیرش احساسات به جای مبارزه با آن ها می تواند کمک شایانی به افراد نماید. بخش سوم در این روش درمانی بر پایه تفاوت های موجود در ضمیر متفکر افراد قرار گرفته است.

منظور از ضمیر متفکر بخش از ذهن افراد است که در آن به قضاوت و تفکر در خصوص شرایط پرداخته می شود. بخش یا گام چهارم در کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد به تعیین اولویت ها در زندگی اشاره دارد. هر یک از افراد با شرایط متفاوت دارای اولویت های مختلفی در زندگی هستند و تعیین آن ها و ارزش گذاری برای این اولویت ها می تواند راهی برای هدف گذاری زندگی در نظر گرفته شود.کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

تعهد عنوان گام بعدی در روش درمانی مورد استفاده در کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد است که در آن به افراد این آموزش داده می شود تا بر اصولی که در زندگی به آن ها اعتقاد دارند متعهد باشند. افراد باید این موضوع را بپذیرند که این تعهد می تواند گاهی منجر به ناراحتی برای آن ها شود اما نباید از آن دست بکشند.

گام نهایی زندگی کردن در زمان حال است. پرهیز از زندگی در گذشته بسیار مهم است. افراد باید بتوانند جهان اطراف خود را در زمان حال مورد بررسی قرار دهند و نسبت به اتفاقات زمان حال کاملا هوشیار باشند. در کنار هم قرار گرفتن هر یک از این شش گام می تواند موجب زندگی بهتر برای افراد شود. این گام ها با یکدیگر هم پوشانی دارند اما می تواند به صورت مستقل دارای ارزش باشند.

ثبت نام در کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

با توجه به این که برگزاری کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد ارتباط مستقیمی با شرایط روانی افراد دارد و درمان مشکلات از این طریق بسیار با اهمیت است. روان رویداد شما را در انتخاب کارگاه act مطمئن کمک می کند. کارگاه اکت دکتر خلعتبری ، کارگاه اکت دکتر حمیدپور و کارگاه اکت دکتر عابدی از جمله گزینه های مطمئن برای ثبت نام در کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد می باشد. در کارگاه اکت دکتر خلعتبری ، کارگاه اکت دکتر حمیدپور و کارگاه اکت دکتر امیدی هدف اصلی رهایی از مشکلات و احساسات مخربی است که می تواند بر زندگی افراد تاثیر گذار باشد. هدف دادن به زندگی بر پایه شناخت و آگاهی راهی است که در کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد پیش روی افراد تحت درمان قرار خواهد گرفت.