بین اخبار زلزله و احتمال وقوع آن رابطه ای وجود دارد ؟

بالاخره تهران هم لرزید ، اتفاقی که سالها حتی فکر کردن به آن لرزه به اندام هر تهرانی می انداخت بالاخره خودی نشان داد و با اینکه خسارت جانی و مالی نداشت اما عوارض روانی فراوانی بر جا گذاشت . بسیاری از افراد همان شب زلزله را تا صبح در خیابان و خودرو سپری کردند و برخی نیز به شهرهای دیگر گریختند و الان با گذشت بیش از ۲ روز هنوز عده ای منتظر وقوع زلزله شدید تر هستند . از لحظه وقوع زلزله فضای مجازی پر شد از اخبار زلزله ، اخبار دروغ و راست آنچنان با هم مخلوط شد که تشخیص آن کار هر کسی نبود . عده ای می گفتند احتمال زلزله ۷ ریشتری ، برخی می گفتند احتمال ۸ ریشتر و …

زلزله
✳️اما واقعا با این اخبار باید چگونه برخورد کرد ؟ باید آن را پذیرفت ؟ باید فرار کرد ؟

🔷بر اساس یک نظریه در روانشناسی هیجان به نام انفورماتیک شانن که توسط فردی به نام شانن مطرح شد ، مقدار خبر دریافتی با لگاریتم احتمال وقوع حادثه رابطه دارد و هرچه احتمال وقوع حادثه ای کمتر باشد میزان خبر دریافتی در مورد آن بیشتر است . شانن معتقد است که انسان با هر آنچه او را احاطه کرده ارتباط برقرار می کند .مقدار خبر دریافتی با احتمال و تنوع آن در ارتباط است . هر قدر احتمال و تنوع یک حادثه بیشتر باشد ، میزان خبر دریافتی کمتر است و برعکس . پس قطعی پنداشتن وقوع زلزله و چرخ زدن در میان اخبار کذب چیزی جز افزایش نگرانی برای فرد نخواهد داشت . رعایت نکات ایمنی شرط عقل است اما دامن زدن به اضطراب در خود و اطرافیان دارای عواقب نامطلوب فردی و اجتماعی می باشد.

✳️ با زلزله چه باید کرد ؟

تنها رفتاری که با زلزله و یا احتمال وقوع آن می توان کرد در حال زیستن و به تعبیر امیرالمونین (ع) ابن الوقت بودن است . اندیشه ها و تفکرات بسیاری تاکید بر در حال زیستن داشتند و لب سخن همه آنان این است ، تا می توانید در حال زندگی کنید و خوبی کنید و خوشی ببرید. بنابراین محاسبه ها باید مصروف الان شوند، نه مصروف آینده های دورتر. به معنای دقیق ابن الوقت بودن، یعنی در بند آینده نبودن و البته در اندیشه ی گذشته هم نبودن.
آینده هنوز نیامده و معلوم نیست چگونه و با چه کیفیتی بیاید ، پس لذت نقد در حال زیستن را نباید بخاطر فکر کردن در مورد آینده نسیه از دست داد . ما انسان ها بین دو عدم نشسته ایم ، گذشته و آینده . بهترین رفتار در مقابل احتمال وقوع زلزله ، بیشتر لذت بردن از زندگی و بیشتر خوبی کردن به دیگران و طبیعت است.

نویسنده : میلاد تکسیبی

1 پاسخ
  1. علی
    علی می گوید:

    سلام و تشکر از مطلب به جا و موشکافانه شما.
    امیدوارم انقدر روان انسانها با واقعیت امیخته شود که هر خبر و شایعه ای را دستمایه لحظات نکنند.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *